Post thumbnail

Od czego zacząć walkę z bankiem?

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o prawomocnych wyrokach, zapadających na korzyść osób, które zaciągnęły w przeszłości kredyt hipoteczny w walucie CHF. To z kolei sprawia, że większa liczba tzw. frankowiczów decyduje się na podjęcie działań, dzięki którym mogliby zmniejszyć raty kredytu, uzyskać zwrot nadpłaconych rat, czy nawet unieważnić umowę kredytową.
Oczywiście w takiej sytuacji pojawia się pytanie – od czego w ogóle zacząć? Jakie działania podjąć i do kogo zwrócić się o pomoc, by skutecznie walczyć z bankiem, który jak wiadomo dysponuje doskonale przeszkolonymi ekonomistami i zastępem prawników? 

 

Zbierz dokumenty

Bez względu na to, czy będziemy korzystać z płatnej pomocy fachowców – adwokatów i kancelarii prawnych, czy też podejmiemy próbę samodzielnej walki, przy ewentualnym wsparciu Rzecznika Finansowego – musimy mieć wszelkie dokumenty związane z kredytem hipotecznym w CHF, który zawarliśmy. Mowa tutaj nie tylko o umowie z bankiem, ale również  aneksach, regulaminie, tabelach czy harmonogramie spłat, którego uzyskanie wymaga wystąpienia do banku ze specjalnym pismem. Pomocne mogą okazać się także wszelkiego rodzaju listy z banku, jak i kopie listów wysłanych do banku. Należy pamiętać, iż nawet najlepszy prawnik, nie będzie mógł nam skutecznie pomóc, jeśli nie dostarczymy mu pełnej dokumentacji.

 

Zdecyduj, czy chcesz działać w pojedynkę, czy potrzebujesz fachowej pomocy

Jeśli czujesz się na siłach, a pojęcia: klauzula abuzywna, indeksacja, denominacja, czy spread nie są Ci obce – możesz podjąć samodzielną walkę z bankiem. Ponadto, masz prawo zwrócić się z pomocą do Rzecznika Konsumentów lub Rzecznika Finansowego. Jednak darmową pomoc od Rzecznika Finansowego uzyskasz dopiero po wysłaniu reklamacji do banku. 
 

Skontaktuj się z nami

Nie zwlekaj

Roszczenia o zwrot nadpłaconych rat ulegają przedawnieniu po 10 latach (o ile umowę zawarto przed 2018 r.) lub po 6 latach w przypadku umów zawieranych po 2018 r.  Jeśli zatem Twój kredyt został uruchomiony 10 lat temu, z każdym miesiącem zmniejsza się kwota, którą możesz odzyskać od banku. Tymczasem bank ma na rozpatrzenie naszej reklamacji  30 dni. Z kolei Rzecznik Finansowy potrzebuje nawet kilku miesięcy, by zbadać umowę kredytobiorcy i interweniować w banku. Każda zwłoka działa na naszą niekorzyść, a w niektórych sytuacjach może niestety przekreślić nasze szanse na wygraną i unieważnienie umowy kredytu. Należy zatem dokładnie zastanowić się, co chcemy osiągnąć i jak powinniśmy działać.

W przypadku korzystania z pomocy kancelarii prawnej – nie musimy składać do banku reklamacji, a tym samym możemy zdecydowanie szybciej podjąć działania, które przerwą bieg przedawnienia Kancelaria najczęściej za darmo przeanalizuje naszą umowę z bankiem i doradzi, czy jest szansa na zwycięstwo. Oczywiście sama pomoc jest odpłatna -  natomiast może okazać się znacznie bardziej skuteczna, a w ostatecznym rozrachunku – również zdecydowanie korzystniejsza finansowo, niż działanie w pojedynkę.

 

Potrzebujesz pomocy? Jesteśmy do twojej dyspozycji

Jeśli masz problem z kredytem frankowym, chcesz odzyskać zwrot nadpłaconych rat lub unieważnić umowę kredytową - zapraszamy do kontaktu. Bezpłatnie przeanalizujemy Twoje dokumenty i wskażemy sposoby dalszego postępowania.

Collect House → Pomoc prawna Frankowiczom