
Od czego zacząć walkę z bankiem?
W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o prawomocnych wyrokach, zapadających na korzyść osób, które zaciągnęły w przeszłości kredyt hipoteczny w walucie CHF. To z kolei sprawia, że większa liczba tzw. frankowiczów decyduje się na podjęcie działań, dzięki którym mogliby zmniejszyć raty kredytu, uzyskać zwrot nadpłaconych rat, czy nawet unieważnić umowę kredytową.
Oczywiście w takiej sytuacji pojawia się pytanie – od czego w ogóle zacząć? Jakie działania podjąć i do kogo zwrócić się o pomoc, by skutecznie walczyć z bankiem, który jak wiadomo dysponuje doskonale przeszkolonymi ekonomistami i zastępem prawników?
Zbierz dokumenty
Bez względu na to, czy będziemy korzystać z płatnej pomocy fachowców – adwokatów i kancelarii prawnych, czy też podejmiemy próbę samodzielnej walki, przy ewentualnym wsparciu Rzecznika Finansowego – musimy mieć wszelkie dokumenty związane z kredytem hipotecznym w CHF, który zawarliśmy. Mowa tutaj nie tylko o umowie z bankiem, ale również aneksach, regulaminie, tabelach czy harmonogramie spłat, którego uzyskanie wymaga wystąpienia do banku ze specjalnym pismem. Pomocne mogą okazać się także wszelkiego rodzaju listy z banku, jak i kopie listów wysłanych do banku. Należy pamiętać, iż nawet najlepszy prawnik, nie będzie mógł nam skutecznie pomóc, jeśli nie dostarczymy mu pełnej dokumentacji.
Zdecyduj, czy chcesz działać w pojedynkę, czy potrzebujesz fachowej pomocy
Jeśli czujesz się na siłach, a pojęcia: klauzula abuzywna, indeksacja, denominacja, czy spread nie są Ci obce – możesz podjąć samodzielną walkę z bankiem. Ponadto, masz prawo zwrócić się z pomocą do Rzecznika Konsumentów lub Rzecznika Finansowego. Jednak darmową pomoc od Rzecznika Finansowego uzyskasz dopiero po wysłaniu reklamacji do banku.