Post thumbnail

Kolejny wzrost kursu franka szwajcarskiego

Niestety nie mamy dobrych informacji dla Frankowiczów. Od kilku tygodni frank szwajcarski zaczął drożeć, co z kolei będzie przekładało się na wzrost płaconych rat i wysokość kredytu w CHF (nawet o 4-5%).

W ostatnich dniach jego cena utrzymuje się w okolicach 4 zł, co oznacza, że helwecka waluta  jest najdroższa od 2017 r. I nic nie wskazuje miało się to zmienić.

Skąd taki wzrost kursu franka szwajcarskiego?

Tymczasowy wzrost wartości CHF w okresie wakacyjnym to dość powszechne zjawisko, które powtarza się co roku. Jednak w tym konkretnym przypadku wpływ na jego kurs ma także konflikt Chin z USA. Z jednej strony mamy bowiem Chiny, które celowo osłabiły chińskiego juana i wstrzymały import amerykańskich produktów rolnych, z drugiej zaś Donalda Trumpa, który zapowiedział wprowadzenie nowych ceł i opłat za chińskie produkty.

Kolejny niepokój wywołuje bezumowne wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, które po objęciu teki premiera przez Borisa Johnsona jest coraz bardziej możliwe.

Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że inwestorzy woleli uciec do bezpiecznej waluty jaką jest frank szwajcarski, co z kolei wpłynęło na jego kurs. Niektórzy eksperci finansowi liczą, że w związku z tak wysokim kursem, szwajcarski bank centralny obniży stopy procentowe. Jednak stopy te już są ujemne, więc trudno przewidzieć co będzie dalej.

Skontaktuj się z nami

Pomoc Frankowiczom

Drogi CHF to wyższe raty kredytu dla Frankowiczów. A spłata wyższych rat przez kolejne kilka, czy nawet kilkanaście miesięcy to już spore obciążenie dla domowego budżetu. W takiej sytuacji warto rozważyć wystąpienie na drogę sądową i walkę o zwrot nadpłaconych rat, czy nawet całkowite anulowanie kredytu hipotecznego. Bazując na dotychczasowych wyrokach sądowych – jest coraz więcej wygranych konsumentów. Do tego mają oni po swojej stronie Rzecznika Finansowego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, a także korzystną opinię Rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

 

 

Collect House → Pomoc prawna Frankowiczom